II Koncert Był Sobie Blues: Klich i goście: Anika, Restecki, Raduli, Cugowski
17 sierpnia 2012 r. zapraszamy ponownie na tarnowski Rynek na kolejny już koncert VII Spotkań z Bluesem BYŁ SOBIE BLUES. Tym razem na program koncertu złożą się w dużej mierze bluesowe i blues-rockowe standardy w wykonaniu animatora imprezy, Wojtka Klicha i jego gości: Aniki, Piotra Cugowskiego, Marka Radulego i Piotra Resteckiego.
Początek koncertu na tarnowskim Rynku (scena przed TCK) o godz. 19.30. Wstęp wolny.
Po plenerowych występach zapraszamy do Klubu "Przepraszam" (Rynek 10) na występ zespołu 40% BLUESA i jam session.
Informacje o wykonawcach:
Anika - Swoją pierwszą gitarę akustyczną dostała od rodziców, kiedy była jeszcze w szkole podstawowej. Z pierwszą gitarą pojawiły się pierwsze próby komponowania prostych i spontanicznych piosenek z banalnymi tekstami. Dopiero lata przypadające na okres szkoły średniej (1989-1994) zapoczątkowały gorączkowe poszukiwania siebie w muzyce. To właśnie wtedy ogromne znaczenie mieli artyści, których muzyka w elementarnej postaci pozwoli przeniknąć w przyszłe solowe projekty Aniki: Bonnie Raitt, Emmylou Harris, Joan Baez, Joni Mitchell, James Taylor, Melissa Etheridge, Aretha Franklin, Koko Taylor, Neil Young, The Beatles, Eric Clapton, B.B. King, Mudy Waters, The Eagles, Tracy Champman i wielu innych.
Rok 1993 - koncertowy debiut Aniki - krótki występ przed wrocławską publicznością klubową (klub "Samo Życie"), za namową gitarzysty Krzysztofa "Wojskowego" Mandziary.
Ballady folkowe jakie zaprezentowała wówczas z towarzyszeniem akustycznej gitary, spotkały się z wielką owacją, co rozwiało wewnętrzne niepokoje i potwierdziło sens kontynuacji muzykowania.
W 1994 roku Anika dała się poznać jako wokalistka śpiewająca typowo rockowy repertuar z towarzyszeniem swojego pierwszego zespołu noszącego nazwę ANIKA.
Ważnym momentem okazała się rozpoczęta na początku roku 2001 współpraca z zespołem BLUES ROCK GUITAR WORKSHOP, którego liderem jest gitarzysta Leszek Cichoński. Współpraca ta zaowocowała wspólnym nagraniem płyty Leszka Cichońskiego, poświęconej Jimiemu Hendrixowi, zatytułowanej "Thanks Jimi", przy udziale Stana Skibby ego - amerykańskiego gitarzysty i wokalisty.
Wspomniana płyta nagrodzona została w ankietach: Gitarowy Top 2001 magazynu "Gitara i Bas" oraz Blues Top 2001 kwartalnika "Twój Blues", jako najlepsza płyta roku.
Według ankiety Blues Top 2001, tytuł gitarzysty roku przypadł Leszkowi Cichońskiemu, a Anika otrzymała największą ilość głosów w kategorii bluesowej wokalistki roku.
Bluesową Damą została wybrana ponownie, zyskując największą ilość głosów w ankiecie Blues Top 2002.
Obok gościnnego udziału w Blues Rock Guitar Workshop, Anika sukcesywnie realizuje własne dzieło. Koncerty grane w duecie ze znakomitym gitarzystą Jerzym Styczyńskim, z którym współpracuje od 2001 roku, są jednym z niewielu spełnionych marzeń i jak sama mówi tajemniczo: "ważną częścią całości".
Dzięki Styczyńskiemu, kompozycje z pogranicza rocka, bluesa, folku i country, a więc umiłowanych od początku przez Anikę gatunków, nabierają niepowtarzalnego kolorytu.
Piotr Cugowski - wokalista grupy Bracia, założonej wraz z bratem Wojtkiem, syn Krzysztofa Cugowskiego, wokalisty Budki Suflera. Współpracował i wykonywał utwory z wieloma wykonawcami: Garou, Robertem Janowskim, Adamem Sztabą, Eweliną Flintą, Kasią Cerekwicką, Joanną Liszowską, Maciejem Silskim, Krzysztofem Zalewskim, Grzegorzem Markowskim, Arturem Gadowskim, Haliną Frąckowiak, Małgorzatą Ostrowską, Stanem Borysem, Alicją Bachledą-Curuś, Ewą Małas-Godlewską, zespołem Harlem, Januszem Józefowiczem oraz Nataszą Urbańską.
Wraz z zespołem Bracia nagrał płytę Fobrock, która została nominowana do nagrody Fryderyków 2006 w kategorii "Płyta rock/metal" oraz do Superjedynek w kategorii "Rock". Otrzymał też nagrodę Złotych Dziobów jako debiut roku. Podczas festiwalu TOPtrendy 2007 wraz z zespołem otrzymał "Nagrodę Główną", "Nagrodę Internautów", "Nagrodę Dziennikarzy" oraz "nagrodę Miasta Sopotu".
W 2004 zagrał epizodyczną rolę w filmie Atrakcyjny pozna panią w reżyserii Marka Rębacza. Wykonał także utwór "Ten mały błąd" oraz "Tylko tyle wiem" do filmu Disneya Kurczak mały z tekstem autorstwa Małgorzaty Szpitun.
W 2009 został nominowany do Fryderyka w kategorii "Wokalista roku".
Marek Raduli - Raduli w szkole muzycznej uczył się grać na perkusji. Karierę zaczynał w opolskim środowisku, przez pewien czas grał na gitarze i perkusji w jednym z pierwszych składów TSA. W 1982 roku, już jako gitarzysta, związał się na kilka lat z pop-rockowym zespołemBanda i Wanda, gdzie grał m.in. z Jackiem Krzaklewskim (później Perfect). W roku 1985 wziął udział w sesji nagraniowej szwedzkiej grupy Baden Baden podczas nagrywania albumu You Are the One w studio krakowskiego Teatru STU. Na okładce płyty został jednak pominięty. W latach 90. był członkiem m.in. Bajmu i grupy Tadeusza Nalepy, jako muzyk sesyjny udzielał się też w wielu innych projektach m.in. z Marylą Rodowicz i Jackiem Skubikowskim. Jednak najbardziej znany jest jako gitarzysta Budki Suflera, w której składzie występował w latach 1993-2003 i z którą nagrał 9 płyt. W 1996 nagrał solowy album Meksykański symbol szczęścia. W 1997 roku czytelnicy czasopisma Gitara i Bas uznali go gitarzystą roku. Po odejściu z Budki gra w założonym przez siebie zespołach - ΠR2 (alternatywna pisownia: Pi-eR-2) - (Wojciech Pilichowski - bas,Tomasz Łosowski - perkusja) i SQUAD (wersja rozszerzona z instrumentami klawiszowymi - Wojtek Olszak i skrzypcami - Adam Bałdych, bywają także inne konfiguracje personalne), w zespołach Krzysztofa Ścierańskiego i w kwartecie Zbigniewa Jakubka oraz z innymi zespołami (np. Funk dE Nite Ryszarda Krawczuka czy grającą muzykę irlandzką polską grupą Carrantuohill). Jesienią 2006 został zaproszony do projektu Krzysztofa Ścierańskiego The Colors (perkusja - Paul Wertico, dwie dekady z Pat Metheny Group, wibrafon - Bernard Maseli); w takim składzie zrealizowali dobrze przyjęte, szybkie tournée po Środkowej Europie (Słowacja, Węgry, Polska). Na początku 2007 roku okazało się, że w dorocznym plebiscycie 'Jazz Top 2006' pisma Jazz Forum, w kategorii 'gitara', poprzedzony przez Jarosława Śmietanę i Marka Napiórkowskiego, znalazł się na trzecim miejscu. Wczesną wiosną 2008 roku został zaproszony do pracy w niedawno reaktywowanym krakowskim zespole 'Laboratorium' (Marek Stryszowski - voc, sax, Janusz Grzywacz - kbs, Krzysztof Ścierański - bg). Jednocześnie do koncertowania powrócił zespół 'Raduli SQUAD' (z Radkiem Owczarzem na perkusji). W listopadzie 2008 roku ukazała się druga płyta ΠR2, zatytułowana time52.
Marek Raduli od lat prowadzi zajęcia w klasie gitary na cieszących się wielką popularnością warsztatach muzycznych, odbywających się coraz liczniej w całej Polsce (w Muzycznej Owczarni w Jaworkach i w takich miejscowościach jak Końskie,Grodków, Kargowa, Krzyżowa, Bolesławiec).
Piotr Restecki - Gitarzysta i kompozytor. Absolwent Studium Gitary Klasycznej w klasie Jerzego Pikora. Pobierał lekcje mistrzowskie u Pawla Steidla (Czechy), Marco Tamayo (Kuba), Tomasa Peringa (Niemcy). Nagrywa dla radia i telewizji, m.in. występy w programie Kuba Wojewódzki Show. Współpracuje z wieloma artystami polskiej sceny m.in. Andrzejem Piasecznym, zespołami rockowymi, jazzowymi i country. Szerszej publiczności dał się poznać w finale pierwszej edycji programu muzycznego "Must Be The Music'' emitowanego na antenie Telewizji Polsat. Człowiek o ogromnej charyzmie i ironicznym poczuciu humoru. Zdystansowany do siebie i do świata. W maju 2012 ukazała się jego druga płyta "Więcej niż słowa".
„Restek" był gościem Zaduszek Dżemowych Wojtka Klicha w 2007 r oraz brał udział w koncercie w ramach Był Sobie Blues w 2008 r.
Kolejny koncert odbędzie się 24 sierpnia 2012 r.
Sponsorem koncertów w ramach BYŁ SOBIE BLUES jest Karpacka Spółka Gazownictwa. Partnerem koncertów jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.